Objawy pękniętej sprężyny i konsekwencje niewymienienia

Sprężyny znajdziemy między innymi w naszych samochodach. Pełnią one ważne funkcje. Ich pęknięcie ma negatywne konsekwencje dla układów zawieszenia i nie tylko. Jakie są objawy pękniętej sprężyny Poznań? Czy należy od razu ją wymienić? Jakie są konsekwencje jeżdżenia z pękniętą sprężyną?

Sprężyny – Niezbędnik u mechanika

Sprężyna to element, którego odkształcenie jest spowodowane siłami lub momentami zewnętrznymi, mające na celu zmagazynowanie, a następnie oddanie energii odkształcania sprężystego. Mężczyźni słysząc o sprężynach prawdopodobnie od razu myślą o samochodach. Rzeczywiście pełnią one bardzo ważne funkcje. Dzięki nim działają układy zawieszenia. Niestety, jak wszystko z czasem się zużywają, psują. Jak rozpoznać zepsute sprężyny?

Zepsute sprężyny – Objawy    

Typowymi objawami zepsutej sprężyny są:

  • nieregularne stukanie i brzęczenie na nierównościach,
  • charakterystyczny strzał (brzdęknięcie) podczas mocniejszego skręcania kół lub mocnego hamowania,
  • nierówna wysokość auta w osi wzdłużnej,
  • ściąganie podczas jazdy i przy hamowaniu.

Sprężyny zawieszenia warto wymienić, gdy auto krzywo stoi, gdy przód lub tył „stoi” za nisko, a także gdy po załadowaniu stosunkowo niewielkiego ciężaru do bagażnika zawieszenie „siada”, choć kiedyś podobne obciążenia znosiło bez trudu. Podobnie jak w przypadku amortyzatorów, również wymianę sprężyn z reguły powinno się przeprowadzać parami. Zwykle jednak robimy to wtedy, gdy jedna z nich pęknie. Czy możliwa jest jazda samochodem z pękniętą sprężyną? Jeśli tak, to jakie są tego konsekwencje?

sprężyny na zamówienie

Konsekwencje niewymienionej sprężyny Poznań   

Jazda na zużytych sprężynach jest możliwa, ale zmienia charakterystykę prowadzenia samochodu. Ze względu na obniżenie prześwitu możliwe jest także uszkodzenie podwozia auta podczas jazdy na nierównościach. Ile kosztuje taka wymiana? Dużo zależy od specyfiki samych sprężyn. Sprężyny na zamówienie są droższe, niż gotowce. Jednak średni koszt wymiany waha się miedzy 40  a 120 złotych.

Bez kategorii