W ostatnim czasie możemy usłyszeć wiele dobrego na temat komórek macierzystych. Są ich zwolennicy jak i przeciwnicy, choć tej drugiej grupy jest znacznie mniej. Co o tym myślą ortopedzi? W końcu to głównie w ich dziedzinie leczenie za pomocą naszej własnej broni tak się rozwinęło.
Komórki macierzyste – Od kiedy, dlaczego, jak?
Komórki macierzyste są wykorzystywane w medycynie już od wielu lat. W Polsce, pierwszy zabieg z ich wykorzystaniem miał miejsce w 2007 roku. Wtedy pobierane były jedynie z krwi pępowinowej. Do teraz medycyna bardzo się rozwinęła, również w tej dziedzinie. Dlaczego komórki macierzyste zyskały taką sławę? Naukowcy odkryli, że komórki te muszą mieć jakieś niesamowite właściwości, dlatego prowadzono na nich wiele badań. Okazuje się, że gdyby nie one, po prostu byśmy nie żyli. Jednak jest to bardzo ogólnikowe stwierdzenie. Przede wszystkim komórki macierzyste maja dwie niezwykłe cechy:
- zdolność do nieograniczonej liczby podziałów,
- możliwość przekształcania w inne typy komórek.
To piękne, że gdy brakuje jakichś komórek lub zostaną uszkodzone na przykład w wyniku złamania, komórki macierzyste je uzupełniają – wymieniają. Możliwości do odnawiania sprawia, że mogą podtrzymywać tkanki, które ciągle się zmieniają, takie jak mięśnie czy skóra. Jak wspomnieliśmy wyżej, wcześniej pobierano je jedynie z krwi pępowinowej, ale to nie jedyne ich źródło. Tak naprawdę, najwięcej znajduje się ich w naszej tkance tłuszczowej. Następnie w szpiku kostnym i krwi obwodowej. Nasz organizm to kopalnia niezwykłych możliwości. Medycyna dopiero uczy się, jak z nich korzystać, ale nigdy nie poznamy wszystkim niesamowitych umiejętności naszego cała. Co powiedzieć o ortopedii i komórkach macierzystych?
Komórki macierzyste w ortopedii – Co na to dobry ortopeda?
Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystuje się leczenie komórkami macierzystymi jest ortopedia. Jak są one wykorzystywane? Do usług oferowanych przez ortopedów doszedł zabieg lipogems. Chodzi o przeszczep komórek macierzystych. Jest on autologiczny, dlatego nie ma ryzyka odrzucenia. Ale w jakim celu się go stosuje? Po takim zabiegu:
- uszkodzone mięśnie i stawy regenerują się,
- zmniejszają się dolegliwości bólowe,
- uszkodzone powierzchnie stawowe zostają odtworzone,
- zakres ruchu się zwiększa, a nierzadko pacjenci wracają nawet do pełnej sprawności.
Komórki macierzyste w ortopedii stały się niezastąpione szczególnie dla sportowców. Dlaczego? Sportowcy dzięki nim szybko wychodzą z kontuzji i mogą kontynuować uprawianie swoich dyscyplin bez najmniejszego dyskomfortu. Każdy, nowoczesny i dobry ortopeda Poznań szanuje i pragnie wykorzystywać tę metodę leczenia. Warto postawić na bogactwo, które zawiera nasz własny organizm.