Maszyny CNC przejmują rynek. Oferują nam wiele możliwości, jeśli chodzi o obróbkę materiałów jedną z popularnych metod obróbki – między innymi metalu – jest elektrodrążenie Poznań. Na czym polega ta metoda przy użyciu maszyn CNC i czy jest opłacalna?
Elektrodrążenie Poznań – Co to za metoda?
Mówiąc o elektrodrążeniu mamy na myśli obróbkę elektroerozyjną – metodę obróbki metali opartą głównie na wyzyskaniu erozji elektrycznej, towarzyszącej wyładowaniom elektrycznym. Wyjaśnijmy to lepiej. Napięcie pojawiające się między odpowiednią elektrodą i materiałem obrabianym zanurzonym w dielektryku wytwarza niejednorodne, zmienne pole elektryczne. Upraszczając to nieco, takie działanie prowadzi do punktowego wzrostu temperatury sięgającej od 6 do 50 tysięcy stopni Celsjusza. Co dalej? Temperatura powoduje lokalne stopienie i parowanie materiału obrabianego. Warto zaznaczyć, że wielkość i kształt powstających ubytków zależy od geometrii zastosowanej elektrody. Erozję można wywoływać punktowo, dlatego metoda ta jest niezwykle precyzyjna i pozwala na bardzo dokładne cięcie czy drążenie.
Wielkość maszyn CNC
Elektrodrążarki są szeroko stosowane do obrabiania materiałów wyjątkowo twardych oraz do produkcji szczególnie skomplikowanych części z trudno dostępnymi zakamarkami. Głównie wykorzystuje się do tego maszyny CNC. Stosowanie komputerowo sterowanych maszyn przynosi mnóstwo korzyści, co przyciąga wielu przedsiębiorców. Taki sposób pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze, a także otrzymać materiał obrobiony w idealny sposób.
Różne usługi CNC
Elektrodrążenie Poznań to tylko jedna z wielu możliwości. Jakie jeszcze usługi CNC Poznań mamy do wyboru?
- frezowanie CNC – jedna z najczęściej stosowanych i zarazem wydajnych technik obróbki materiałów takich jak: aluminium, stal nierdzewna, mosiądz,
- Toczenie – metoda ta, polega na oddzielaniu warstwy materiału z przedmiotu obrabianego za pomocą wybranego narzędzia,
- wytaczanie otworów,
- cięcie laserem,
- cięcie wodą.
A jakie materiały możemy w ten sposób obrabiać? Tak naprawdę mało czego nie możemy! Maszyny CNC radzą sobie ze szkłem, metalem, betonem, kamieniem, drewnem, kompozytem węglowym, ceramiką, skórą, korkiem, HPL.