Dlaczego za odbiór folii rolniczej trzeba płacić samemu?

Rolnicy w Polsce przyzwyczajeni byli do tego, że odbiór folii rolniczej odbywał się za darmo. Dlatego nie mieli z nią żadnych problemów. Jednak sytuacja się zmieniła. Dlaczego? Powiemy o tym w poniższym artykule.

Odbiór folii rolniczej – Jakie zaszły zmiany?

Folię rolniczą przerabia się na granulat. Na tym polega jej recykling. Ponieważ na odpad ten był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych, rolnicy przez lata nie martwili się, co robić z folią kiszonkarską i tym podobnymi. Firmy same odbierały i to bez opłat. Jednak czasy, kiedy odbiór folii rolniczej przez firmy recyklingowe był za darmo, są już przeszłością. Teraz rolnicy muszą stanąć przed koniecznością ponoszenia znacznych opłat za odbiór i utylizację folii, worków po nawozach, a nawet siatki do owijania balotów słomy i siana. Do zmian doszło stopniowo. Zaczęło się od tego, że zakłady utylizacyjne stały się znacznie bardziej krytyczne w ocenie stanu i jakości rolniczej folii. Najpierw niechciana okazała się folia koloru czarnego. Następnie zaprzestano odbioru siatki od balotów słomy i siana. Odbiór został radykalnie ograniczony jedynie do folii białej. Ale na tą chwilę nawet ona nie jest odpierana bezpłatnie.

odbiór oleju przepracowanego

Dlaczego doszło do takich rewolucji?

Co spowodowało te zmiany? Jak już wspomnieliśmy wyżej, z folii tworzy się granulat, na który do niedawna był spory popyt z Chin. Jednak aktualnie popyt znikł. Ponieważ folia to produkt trudny w utylizacji, a cały proces wymaga większych nakładów energii, a co za tym idzie finansowych. Dlatego firmy zajmujące się przerobem folii nie są zainteresowane tą rolniczą. Materiału jest nadwyżka, z tego powodu zakłady recyklingowe wybierają to, co jest w obróbce łatwiejsze i przede wszystkim tańsze.

Odbiór oleju przepracowanego, folii rolniczej i innych – Czy rolnicy muszą płacić sami?

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Na zachodzie rzeczą normalną jest, że za odbiór i utylizację odpadów odpowiedzialny jest ich właściciel. W Polsce było inaczej, ale teraz rolnicy muszą się pogodzić z tym, że sami będą płacić za odbiór oleju przepracowanego, folii rolniczej i innych odpadów. Jeśli jesteś rolnikiem, czym prędzej podpisz umowę z lokalną firmą zajmującą się odbiorem i utylizacją produkowanych przez ciebie odpadów, ponieważ ceny idą w górę.

Bez kategorii